ginepig beslenme ve ginepig özellikleri

Doğal yaşamında bu otçul ginepigler büyük miktarda bitki örtüsü tüketir. Ginepig dişleri özellikle öğütme için uygundur ve diğer kemirgen türleri gibi, ginepig , ömrü boyunca sürekli büyüyen açık köklü kesici dişlere sahiptir. Sıçan, fare ve tavşan gibi, ginepig basit midelidir; ancak bu türlerin aksine, ginepigin  tüm midesi glandüler epitel ile kaplıdır. Bağırsak, belki de bakteriyel metabolitlerin doğrudan emilmesi veya koprofajiyi takiben bağırsak bakterilerinin ve diğer materyallerin sindirilmesi ve emilmesi yoluyla konağın beslenme gereksinimlerine katkıda bulunabilen ağırlıklı olarak gram pozitif bakteriyel floranın gelişmesine izin verir. Ginepig, çok sayıda yanal poşeti olan büyük bir yarım daire biçimli çekuma sahiptir. Bu organ tavşanınkine benzer ve muhtemelen benzer sindirim fonksiyonlarına sahiptir – örneğin, B vitaminlerinin ve vazgeçilmez amino asitlerin mikroorganizmalar tarafından sentezlenmesi ve bağırsak içeriğinin koprofajiyle geri dönüştürülmesi bu sistem ile gerçekleşir.

Evlerimizde , ginepig beslenmesi dış doğaya göre, zengin lif ve besin kaynağı açısından çok daha düşüktür. Ginepig gün boyunca birçok küçük öğün tüketir, yiyecek seçiminde titizdir ve diyetin bileşiminde veya formunda ani değişikliklere dayanabilir. Paletlenmiş   doğal içerikli diyetlerle beslenen hayvanlar, yavaş yavaş verilmedikçe bıkabilir yada kokulanmadan dolayı tüketimi kesebilir. Bunun için sürekli arkadan, taze gelebilecek yem sistemi olmalı ev için yem kapları kullanılmalı , taze taze verilmelidir. Beslenme veya metabolik çalışmalar tasarlanırken bu davranışsal özellikler ve özel beslenme gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Ginepigler de su alımı değişkendir ve gıda alımı büyük ölçüde diyetin şekli ve bileşimi ve hayvanın yaşından etkilenir. Ginepigin  en iyi beslenme açısından, diyet C vitamini gereksinimi ile bilinir. Bu ginepig özellikle kolajen biyosentezi, yara iyileşmesi ve kemik büyümesi çalışmalarında faydalı kılmıştır. Genç ginepig, arginin, folik asit ve seçilmiş mineraller için nispeten yüksek bir diyet gereksinimine sahip gibi görünmektedir, ancak spesifik besin gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi elde edildikçe bu doğru olmayabilir.

sergin soğancı

Sergin SOĞANCI 1989 Denizli doğumluyum Düzce Üniversitesi elektronik haberleşme mezunu'yum Uzun yıllardır kemirgenler üzerinde araştırmalar yapmak'dayım Ginepiglerin üremesi, ginepig beslenmesi ,ginepig sağlığı gibi konular ile ilgilenmekdeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir