gine domuzu domuz mudur?

Ginepigler, gine domuzu olarak eş anlamla aitmiş gibi anlaşılsalar da domuz değiller, bu yüzden isim nereden geldi ve onları bu kadar özel yapan nedir?

Ginepig Peru’nun And dağlarında yaşayan tamamen kemirgen bir dostumuzdur. Domuzlar ise kemirgen  değildir. Birçoğu, ismin “domuz” kısmına yani pig oluşuna takılı kalsa da , insanlara bebek domuz yavrularını hatırlatan gıcırdama seslerinden geldiğine inanıyor. İsmin “gine” kısmı, denizciler hayvanları Güney Amerika’dan getirip eski bir İngiliz parası için bir terim olan bir gine için sattıklarından  ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Benim şahsi düşüncem   ise Amerika’dan deniz yolu ile Avrupa’ya  ulaşmak için Afrika kıtasında bulunan Gine ülkesindeki limana uğrayan Avrupalı denizciler ismi burandan domuza benzettikleri canlıları, Gine + pig olarak ‘ginepig ‘ ismini türetmiş olabilirler. Sizlerde bilirsiniz ki Afrika da bulunan Gine ülkesi İngilizce ismi Guinea’dır ve İngilizce, ginepiglerin ismi guineapigdir, gayet kulağa mantıklı geliyor.

    En yaygın üç ginepig cinsi düz Hollandalı ginepig ( duty ), rozet ve Perulu’dur. Hollandalı kısa parlak kürklü, Abyssinian’ın (rozet) saçları kabarık tutamlarda yetişir ve Perulu, yere kadar uzayabilen uzun ipeksi tüylere sahiptir.

      Ginepig, evcil hayvanlarının ebeveynleri odaya girdiğinde zevkle viyaklarlar. Çünkü yemek geliyor. 😊 Uygun taşıma tekniklerini öğrenecek kadar büyük olan büyük çocuklar için mükemmel başlangıç ​​evcil hayvan dosturdur ginepigler. Ginepig küçük gruplar halinde yaşamayı tercih eden sosyal hayvanlardır. Diğer evcil hayvanların aksine, kobay C vitamini üretemez, bu nedenle bu vitamine portakal gibi yüksek meyve ve sebze yemekten hoşlanırlar.

                Ginepig  dişleri sürekli büyür, bu yüzden her zaman kemirecek bir şeyleri olmalıdır. Buda onları domuzlardan ayıran en baz özelikden yapar.

Evet ginepig dostları, hala ginepigin domuz olduğunu düşünen biri var ise sözüm ona;

Kısaca özetleyecek olursak eğer şöyle ayrıştıralım;

1-Ginepig kemirgendir /  domuzlar kemirgen değildir.

2-Ginepiglerin ortalama 3-4 yavrusu olurken / domuzların 10-14 yavrusu olur.

3-Ginepig ön ayakları 4 arka ayakları 3 parmaklıdır. / domuzların parmağı olmaz çift tırnaklıdır.

4-Ginepiglerde 2 adet meme ucu vardır ince uzun yapılıdır.  / domuzların düzgün meme yapısı olmamak ile birlik de ortalama 14 ve daha çok memeli olabilirler.

5-Ginepiglerin dişileri sürekli uzar / domuzların sabitdir.

6-Ginepig kuyruksuzdur. / Domuzların kuyrukları mevcuttur.

7-Ginepiglerin benzersiz kulak yapısı bana filleri hatırlatır 😊 / Domuzların ise küçükbaş hayvanlara

8-Ginepigler 100% otçuldur / domuzlar bulundukları ortamda çoğu şeyi tüketir.( Mantar, meşe, kayın , kestane meyveleri , kök, kozalak, filiz, böcek, kurt, salyangoz, Solucan, fare yaban domuzunun başlıca besin kaynaklarıdır). 

9-Erkek Ginepig 4 aylık da cinsel olgunluğa ulaşır / Erkek domuz için bu 3-4 senedir.Dişiler 6-8 ay

10-Ginepig ortalama 60-70 gün hamilelik süresi vardır./ Domuzların gebelik süresi 4 aydır.

11-Ginepigler doğduğu gibi aynı renklidir / Domuzların kahverengi postlarında benekleri vardır bu renk büyüdüklerinde değişir.

ve bonus Ginepig gözü açık doğar, doğar doğmaz hem yem yiyebilir hemde annesini emebilir vede hemen ayağa kalkabilir yürüyebilir.

Ginepig domuz değildir. kendine has bir kemirgendir. Domuz zaten kemirgen değildir. Çok farklı iki canlıdır. Eğer daha da açacak olursak; fazlasıyla birbirinden ayıran özellikler buluruz. Doğada nasıl sincap başka bir canlı ile bağdaştırılamaz ise ginepig de bağdaştırılamaz.

sergin soğancı

Sergin SOĞANCI 1989 Denizli doğumluyum Düzce Üniversitesi elektronik haberleşme mezunu'yum Uzun yıllardır kemirgenler üzerinde araştırmalar yapmak'dayım Ginepiglerin üremesi, ginepig beslenmesi ,ginepig sağlığı gibi konular ile ilgilenmekdeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir