Ginepig bakımı

Ginepig (guinea pig ) veya onlara doğru tanımı vermek gerekirse ; büyüleyici, zeki ve doğru bakıldıklarında  arkadaş canlısıdırlar. Güney Amerika kökenlidirler bir çok tür vardır, ancak yalnızca bir tanesi  evcil hayvan olarak bilinir.

Ginepig yaklaşık 6 ila 10 yıl yaşar, bu nedenle onların bakımı uzun vadeli bir sorumluluktur. Eğer doğru bakılırsa 10 ve üzeri yıl yaşar. Ginepiglerin kendilerine ait bir arkadaşa ihtiyaçları vardır ve aynı cinsiyetten gruplarda veya çiftler halinde tutulabilirler. Unutmayın, bir erkek ve bir dişiyi bir arada tutmayı planlıyorsanız, istenmeyen bebeklerden kaçınmak için erkeğin ayrı bölemeye konulması çok önemlidir.

    Ginepig sahibi olmak için; Alternatif olarak, saygın bir yetiştiriciye başvurabilirsiniz. Bebek arıyorsanız, en az 4 haftalık olmalıdır. Bir evcil hayvan dükkanından satın alırsanız, hayvanların aynı cinsiyetten gruplarda tutulduğundan ve personelin size erkeklerle dişiler arasındaki farkı gösterebildiğinden emin olun.

Ginepig ev konforu

Ginepigler (Guinea pigler) meraklıdır ve neler olup bittiğini görmeyi severler, böylece ister içeride ister dışarıda tutulabilirler. Bununla birlikte, hassas işitme duyusuna sahiptirler, bu nedenle eviniz sessiz olmadığı sürece, genellikle en mutlu yer dış mekanlardır.

Avcılara dayanıklı büyük bir kafes ihtiyacınız olabilir. Her kafes de, ginepiglerin biraz huzur ve sükunet elde etmek için gözden uzaklaşabileceği ayrı bir uyku alanı olmalıdır. Ginepigler her türlü aşırı hava şartlarına karşı savunmasız olduğundan, hava koşullarına ve hava akımına dayanıklı bir yerleşim yerinde doğrudan güneş ışığından uzak olmalıdır. Ginepigleri araçların bulunduğu bir garajda tutmayın çünkü dumanlar onları öldürebilir.

   Kış aylarında ekstra barınak ve yatak takımı sağlanmalıdır. Yumuşak saman kullanılabilir ancak sarı samanın besin değeri yoktur, bu nedenle kullanabileceğiniz en iyi yatak, aynı zamanda yiyeceklerinin en büyük bileşenini oluşturan yonca samandır. Odun talaşı kullanırsanız, tozsuz olmalı ve sağlık sorunlarına neden olabileceğinden sedir talaşından kaçınmalısınız. Asla kabarık yatak örtülerini kullanmayın çünkü uzuvlara dolanarak kobaylara zarar verebilir ve eğer dolanırsa çözülmez.

Ginepig yemek

Ginepigler doğal olarak otlayan hayvanlar olduğundan, sindirim sistemlerini çalışır durumda tutmak için her zaman kaliteli,  tozsuz samanlara ve az miktarda ginepig yem karışımına sahip olmaları önemlidir. Ayrıca onlara bir C vitamini kaynağı sağlamak için bazı meyve ve sebzelere ihtiyaçları vardır, çünkü ginepig bunu kendileri üretecek enzimden yoksundurlar. Maydanoz, portakallar ve ıspanak, brokoli, tatlı kırmızı, tatlı yeşil biber ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin hepsi iyi kaynaklardır. İshale neden olabileceğinden ginepige marulunuza fazla vermeyin. Saman ve sebzeler, ginepig yemek karışımı için önemlidir, bu nedenle evcil hayvanınızı beslemek için yalnızca yem karışıma güvenmeyin.

Yiyecekleri, toprak kaplara (devrilmesi zor olan) veya paslanmaz çelik kaselere koyun. Su her zaman mevcut olmalı ve yeşillenmeden değiştirilmelidir. Ginepig farklı besin gereksinimleri olduğundan tavşan yemi vermeyin.

Ginepig Sağlığı önemlidir

Sağlıklı bir ginepig, parlak gözleri ve iyi bir kürkü ile ben burdayım der. Ginepiglerin en yaygın sorunlardan biri, genellikle kirli yuvaların neden olduğu bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ayağın şiştiği deri mantar ve türevleridir. Aynı zamanda göz problemlerine de meyillidirler, bu nedenle tozsuz yatak takımı kullanmak önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer koşullar arasında uyuz (kaşıntılı cilt), yeterli lif olmamasından kaynaklanan diş sorunları ve çok fazla tedavi ile beslenen obezite sayılabilir. Obeziteye dar kafes de neden olabilir. Ginepiglerin cilt problemleri yaygındır ama bakımı da bir o kadar kolaydır. Veterinerlerin işine karışmam ama küçük dip notlar için tarafıma mail ve whatsapp üzerinden direk ulaşabilirsiniz.

Ginepigler rutin bakımının hayati bir parçasıdır. Uzun tüylü çeşitler, tüyleri hızla keçeleşip rahatsız olabileceğinden günlük bakım gerektirir. Dişi ginepigler cinsel olgunluğa 4ila 5 haftalıkken ve erkekler 8 ila 9 haftalıkken ulaşır. Hamilelik ve doğumla ilgili riskler olduğundan, ginepiglerin üremesine izin vermeyin.6 ila 12 aylıkken üremeyen dişiler hamile kalabilir ancak bu yaşta pelvik kemikler kaynaştığı için fiziksel olarak doğum yapamazlar. Bu çok ölümcül olabilir. Eğer üremesini istiyorsanız 4 aylık dan sonra 6 aylık dan önce eşleştirin ve sonrasın da ise hamilelik sürecinde erkeği dişinin yanından alın. Doğumdan sonra ise erkeği en az yavrular sütten kesildiğinde koyabilirsiniz ki daha geç koymak dişinin toparlanması için iyi bir süreç olacaktır.

Ginepig Egzersiz ve eğlence

Guinea piglerinize mümkün olduğunca çok yer sağlayın – iki kişilik bir kafes 90cm uzunluğunda ve 55cm genişliğinin altında olmamalıdır. İç mekanlarda gözetim altında serbestçe hareket etmelerine izin verilebilir. Tüm kapıların kapalı olduğundan, kaçış deliklerinin bulunmadığından ve kedi ve köpeklerin odadan uzak tutulduğundan emin olun.

Ginepig  genellikle oyuncaklarla ilgilenmezler, ancak bazıları karton kutuları keşfetmekten ve tüplerden veya borulardan geçmekten hoşlanırlar. Ginepigler tetikte ve aktif kalmasına yardımcı olmak için kafesin etrafına az miktarda yiyecek saklamayı da deneyebilirsiniz.

Seni tanımaya başlıyorum

Ginepig dost canlısıdır ve çoğu, yeni çevrelerine alıştıktan sonra ele alınmaktan mutluluk duyar. Bir guineapig almak için her zaman iki elinizi de kullanın. Baş parmağınız omzun arkasına ve parmaklar kaburgalara sarılı şekilde bir elinizi omuzlarının üzerine koyun. Sıkmadan sabitlenecek kadar sıkı tutun ve diğer elinizi destek için arka kısmın altına koyun. Ginepig vücudunuza yakın tutun veya oturun ve güvende hissetmeleri için kucağınıza koyun.

Ginepig çocuklar ile uyumludur

Ginepig yetişkinler veya çocuklar için iyi evcil hayvanlar olabilir. Guinea pigler gün içerisinde aktif oldukları için sadece onları seyrederek çok eğlenebilirsiniz.

Sesli iletişim kurarlar ve farklı seslerin farklı anlamları vardır. Bir soğutma sesi güvence verirken bir gıcırtı bir uyarı olabilir. Korktuğunun veya yemeğin geleceğini tahmin ettiğinin bir işareti ! Bahçede bir kulübede yalnız bırakıldıklarında mutsuz olurlar çünkü arkadaşlık ihtiyaçları vardır. Ya onunla sık ilgilenin yada üremesini istemiyorsanız ona hem cins arkadaş alın.

Guinea pigler nazik hayvanlardır ve iyi birer çocuk evcil hayvanıdırlar, ancak ömürlerinin oldukça uzun olduğu gerçeğini düşünmeniz gerekir. Yedi yıl kadar en az yaşayabilirler, böylece bir çocuğun ilgisini aşabilirler. Bu nedenle, evdeki yetişkinlerin çocukların ginepig ile  ilgilendiklerini paylaşmaları önemlidir. Tüm küçük evcil hayvanlarda olduğu gibi, çocukların doğru bakım ve ilgiyi göstermelerini sağlamaktan bir yetişkinin sorumlu olması gerekir.

Lütfen ginepigler hakkında bunu unutmayın

Ginepiglerin diğer küçük hayvanlara kıyasla daha uzun bir ömrü vardır

Ginepigler ya bir çift ya da aynı cinsten küçük bir grup halinde, kendi türlerinden bir arkadaşlığa ihtiyaçları vardır. Bunu sağlayamayacaksanız eğer daha çok onunla vakit geçirin.

Üreme çifti bulundurmayın. Erkek ve dişiyi bir arada tutmayı planlıyorsanız, üreyeceklerini unutmayın!

Ginepigler zorbalığa maruz kalabileceği ve ağır şekilde yaralanabileceği için ginepigleri ve tavşanları aynı kulübede tutmayın veya koşmayın. Çünkü tavşanların arka ayakları çok kuvvetli bir darbeye maruz kalabilirler.

Ginepiglerin  sindirim sistemlerini çalışır durumda tutmak için her zaman kuru yonca samanı ve sürekli temiz su sağladığından emin olun.

sergin soğancı

Sergin SOĞANCI 1989 Denizli doğumluyum Düzce Üniversitesi elektronik haberleşme mezunu'yum Uzun yıllardır kemirgenler üzerinde araştırmalar yapmak'dayım Ginepiglerin üremesi, ginepig beslenmesi ,ginepig sağlığı gibi konular ile ilgilenmekdeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir