ginepig yenir mi?


Peru’daki gastronomi hakkında ne zaman konu açılsa ilk soru kaçınılmaz olan ginepig denedin mi? Evet düşünüyorum , bizler için oldukça kötü bir durum olurdu.. Her ülkedeki tipik yiyecekler elbet’de var ama, ginepigler bizler için evcil bir canlı! Ve genellikle ilk düşünce “şudur ki, ama çok tatlılar. Bende onlara şunu sormak isterdim. Evcil bir hayvan beslemediniz mi? Cevap varsayalım ki- Bir köpeğim vardı. Ve hayır, asla köpek yemem. Belki orada bir damak zevki oturmuştur. Ginepiglerin çok sevimli olduğunu biliyoruz ve ABD ve Avrupa’daki birçok çocuğun onları sevgili evcil hayvan olarak tuttuğunu biliyorum. . Çoğu insanın Peru yiyeceklerini ginepigler ilişkilendirmesinden biraz rahatsız hissediyorum. Bu ülkede yemek için sadece bu tüylü yaratıklardan çok daha fazlası var. And dağlarının dışında, menülerde çok şey bulmak için zorlanıldığını düşünüyorum. Neden kimse acaba gıdalarının yeterli olup olmadığını sormuyor? Ancak insanların ilgilendiği her zaman egzotik ve gariptir ve bu nedenle ginepigler her zaman ilk sorudur Peruda . Peki bu sevimli kemirgenler Peru yemek masasına nasıl ulaştılar?


“Cuy Chactado” adı verilen kızarmış ginepig Eskiden şiling şimdi ginepig Peru’daki kültürün önemli bir parçasıdır (Ekvador, Bolivya ve Kolombiya’da da yenir). İnkalar gelmeden çok önce, ginepigler önemli bir gıda kaynağı olarak kullanılmak üzere (geleneksel hayvancılık gelmeden önce) yetiştirildi. İneklerden veya domuzlardan çok daha hızlı çoğalırlar, daha az yer kaplarlar ve beslenmesi ve bakımı kolaydır. Ayrıca besin açısından zengindirler. Et proteini yüksektir ve kolesterol ve yağ oranı düşüktür. Tabi bu benim sevimli canlılar için bu tarz duygular kesinlikle barındırmıyorum.


Bununla birlikte, ginepig tüketimi bu pratik kullanımın çok ötesindedir. Ginepig genellikle dini ve sosyal törenlerde kullanılmıştır. Her tür kutlama ginepig yemeyi içeriyordu. Bu bugün bile geçerli. Hiçbir doğum günü veya düğün menüsünde bütün ginepig olmadan tamamlanmadı. Ginepig yemek kültürün büyük bir parçasıdır. Her ne kadar bizim kulağımıza hoş gelmese’de bu Perulular için başından beri böyleydi.


Bu hayvanlar sadece masada sınırlı değildi. Oradaki halk için geleneksel tıpta da kullanıldılar. Curanderos adı verilen halk doktorları, eskiden beri kobayları hasta bir hasta vücuduna sürterek, yaratığın rahatsız bir bölgeden geçtiği’de söylenir. Siyah kobayların bu konuda özellikle ustalıkla biliniyordu. Bugün acil serviste bunun olduğunu hayal edin! Ginepiglerin dışında evde bir aile tüketimi için yetiştirilir . Ginepigler oralarda kapalı mekanlarda tutulur, çünkü sıcaklıkta iyi tepki vermezler (ancak farklı iklimlere uyum sağlayabilirler). Bazen ev mutfaklarında serbestçe dolaşırlar kimi zaman kafese koyarsınız yada güneş görmeyen bir balkon eğer çok serin olmadıkça iyi bir yuva olabilir onlara.

Ginepig gıdası için ayrı bir başlık elbet’de açacağım fakat ana vatanında da bu böyledir yonca ve yabani otlar iyi bir iştah açıcı olabilir.

Ginepig genellikle 4 veya 5 yıl yaşar diye duymuş olabilirsiniz, bunu kafanızdan çıkarıp atınız 10 yıl rahat yaşamasını Türkiye şartlarında sağlamak mümkündür. 1-4 arasında geneli yavru verirler ama dişi ginepigin sadece 2 bebeği sıklıkla hayatta kalır, diğerleri için ölme riski olabilir. Ginepig 8 aylık olduğunda, perulular için tüketime hazırdır. And Dağları’ndaki bazı geleneksel toplulukların özel törenleri devam etmektedir.

Peru’da her yıl 65 milyondan fazla eskiden ginepig yeniyor. Ülkenin dört bir yanında ginepigleri kutlayan çok sayıda festival var – sadece onları içeren bir geçit törenini katılmak isterim fakat yenildiğini görmek istemem. And dağlık bölgelerindeki menülerin çoğunda ginepig bulabilir.

Peru’daki kutsal vadiyi ziyaret edecekseniz ve kobaylar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bizim gibi bir peruyu ziyaret etmek istiyorsanız, deneyimlerinizi paylaşmanız bir çok mutlu eder.

sergin soğancı

Sergin SOĞANCI 1989 Denizli doğumluyum Düzce Üniversitesi elektronik haberleşme mezunu'yum Uzun yıllardır kemirgenler üzerinde araştırmalar yapmak'dayım Ginepiglerin üremesi, ginepig beslenmesi ,ginepig sağlığı gibi konular ile ilgilenmekdeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir