hakkında

Uzun yıllar önce ginepigler ile tanışmamız, kemirgenler üzerindeki merakımın dur durak bilmemesi ile başladı.

Gonzales besleyip fazla sevemeyecek kadar minik olması, hamster besleyip çok kısa ömürleri ile aramızdan kısa zamanda ayrılması ve tavşanların her ne kadar cüce tavşanda var olduğu söylense de çok iri olup ev için uygun canlılar olmaması ve hepsinin ortasında ana vatanı Amerika olan bu canlılar ile tanışmak hala benim için unutulmaz bir deneyimdir.

Ginepigleri ilk sahip oluşum; Bir anne hollandalı (duty) iki bebeği ve bir rozet hamile melez anne ve alpaka baba ile bunlara artık bakamayacağını bildiren denizlide bir yetiştiriciden tanışma vasıtası ile sahip oldum.

Ginepiglerimle aynı odada uyur. Gece, gündüz , ötmeleri ne şahit olurdum. Ne zaman yemek vermek için odama girsem ayağa kalkarlar kendilerine has viiklemeleriyle beni mest ederlerdi. Sonra yabancı kaynaklardan elde ettiğim bilgiler doğrultusunda bunların bu ırklar ile sınırlı olmadığını vede elimdeki canların bu şekilde melez yavrular dünyaya getireceğini ve erkekler ile dişi ginepiglerin nedenli beraber yaşacaklarını öğrendikce, bilgi birikim sayesinde daha farklı ginepig ırkları ,( ginepig türleri) almak gerektiğine karar verdim.

Şimdi Türkiye de bulunan bütün ırk ginepig ( tür ginepig ) lere sahibim ve her birini ayrı seviyorum ve onların üretimine çok özen gösteriyorum. Kesinlikle erkek ve dişi ginepigleri ayırıyor sürekli eşleşmelerine müsade etmiyorum. Her safkan ırk ginepigin sadece kendi cinsi ginepig ile yıllık zaman aralıkları ile koyuyorum ve sağıklarına çok özen gösteriyorum.

Umarım bu yazımı okuduysanız eğer ve henüz ginepig sahibi olmadıysanız hiç bir şey kaçırmadınız ama onlarla musmutlu bir hayat kazanabilirsiniz.

Sergin SOĞANCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir